@UygunGez Instagram

UygunGez

En uygun seyahat fırsatları ilk burada!

PCR testi nedir?

PCR Testi Nedir? En Kapsamlı Rehber!

PCR testi nedir? PCR( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı son önlemlerden biri. Yurtdışına çıkcacak kişiler son günlerde PCR testini nasıl ve nerede yaptırabilirim? Ücreti ne kadar? Ücreti varsa ne kadar? gibi sorular soruyor. Tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer farklı bir durumla karşılaşırsanız yorumlarda belirtebilirsiniz.

İstanbul Hannover Sadece 213₺ Fırsatı Kaçırma!

PCR Testi Nedir?

PCR bir tanı testidir. Covid-19 virüsünün Rna’sını göstermeye yarar. PCR testi sadece hastalığa yakalananları değil taşıyıcı olanları da belirlemede kullanılır. Hasta belirti göstermese bile PCR testi sayesinde hastalığı anlaşılabilir. Üst yada alt solunum yollarından alınan örnekle ağrısız bir şekilde yapılmaktadır.

PCR Testini Kimler Yaptırmalı?

  • Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, yaşadıkları ülkeye dönüşte yaptırmalıdır, aksi takdirde gittikleri ülkede 14 günlük karantinada kalacaklar.
  • Yurtdışına çıkacak vatandaşlar yaptırmalı. Burada gidilen ülkenin şartları araştırılmalı kaç gün öncesine kadar PCR testini kabul ediyorlar öğrenilmeli. Testi yaptırdıktan sonra doktordan ingilizce rapor istemeyi unutmayın. Daha sonra E-devlet’ten yada E-Nabızdan alınan belgelerde kaşe ve imza sorunuyla karşılaşabilirsiniz.
  • Covid-19 belirtilerini gösterenler de yaptırmalı.
  • yurtdışından gelen yolculardan uçakta istenen sağlık formuna göre belirtileri taşıyorsa zorunlu olarak yapılıyor bu test. Havaalınında termal kamerada ateşi yüksek çıkan kişilerden de PCR testi yaptırması isteniyor.

PCR Testi Nerelerde Yaptırılabilir?

Sağlık Bakanlığı PCR testlerinin hangi hastanelerde yapılabileceğini açıkladı. Buna göre yayınlanan listedeki hastanelere başvurmak gerekiyor.

Buraya tıklayarak PCR testi yapan sağlık merkezlerini görebilirsiniz.

PCR Testi Kaç Gün Geçerli?

PCR testi sadece bir test bu yüzden testi yaptırdığınız sırada virüse yakalanmamış olsanız bile testten hemen sonra belkide hastalığa yakalanabilirsiniz. Bu yüzden lütfen testi yaptırdıktan sonra özellikle seyahatlerde tedbiri elden bırakmayın. Testin kaç saat geçerli olduğu ülkeden ülkeye değişiyor. Örneğin KKTC’de 72 saate kadar geçerliliği var. Türkiye’de ise bu süre 48 saat. Bazı ülkeler ülkeler ülkeye girerken testi istiyor, 3 gün sonra da o ülkedeyken güncel  PCR raporu istiyorlar.

PCR Testi Kaç Para?

Ülkemizde PCR testi 110₺ ücret karşılığında yapılıyor. Testi yaptırmadan önce Halkbank Ankara şubesinde bulunan TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41 nolu ibana 110₺’yi yatırmalısınız. Mobil bankacılık işlemlerinden de  ödemeler kısmından “Yurt dışına çıkış-PCR Testi”‘ne tıklayıp ücreti yatırabilirsiniz. Dekontu almayı unutmayın bunu sağlık merkezine vereceksiniz.

Yorum Gönder