@UygunGez Instagram

UygunGez

En uygun seyahat fırsatları ilk burada!

Image Alt

Havayolu Firmalarının Online Check-in Kuralları

Online Check-in, seyahat edecek olan yolcuların biletlenen rezervasyonları ile uçuş yapmaları için, havaalanına gelmeden önce bilet satın aldıkları firmanın internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden check-in işlemlerini yapmasını sağlayan bir hizmettir.

 

online check-in kuralları

 

Seyahat edecek yolcular birçok hava firması üzerinden bu hizmete ulaşmaktadır lakin hava yolları online check-in kuralları değişiklik göstermektedir. Bizler UygunGez olarak bu yazımızda en çok tercih edilen havayolu firmalarının online check-in kurallarını sizler için derledik. Aşağıda seçtiğimiz havayolu firmalarının online check-in kurallarını görebilirsiniz.

 

Türk Hava Yolları Online Check-in Kuralları

Türk Hava Yolları yolcularının check in işlemlerini gerçekleştirmeleri için birçok seçenek sunan bir hava yolu firmasıdır. Yolcular kiosk, kontuar, mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden check in işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Online check in işlemlerinden yararlanmak isteyen yolcuların ise belirli kurallara uyması gerekmektedir. Türk Hava Yolları’nın mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden yapacağınız online check in işleminiz için şu kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

 • İç hat seferlerinde seyahat edecek yolcuların yolculuktan 1 saat öncesinde, dış hat seferlerinde seyahat edecek yolcuların 2 saat öncesinde havalimanında olması gerekmektedir.
 • Türk Hava Yolları online check in işlemleri yolculuktan 24 saat önce açılmakta ve uçuş süresine 90 dakika kala kapanmaktadır.
 • Yolcular Online Check in yapmadan önce Türk Hava Yolları internet sitesinden seyahat edecekleri havalimanında online check in hizmetinin olup olmadığını kontrol etmelidir.

 

Pegasus Online Check in Kuralları

Pegasus ile yapacağınız seyahatlerinizde online check ininizi Pegasus mobil uygulaması veya Pegasus internet sitesi üzerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Pegasus online check in işleminizi gerçekleştirirken koltuk seçimi, Flexi ve yiyecek-içecek ve ekstra bagaj hakkı gibi paketler satın alabileceğiniz bir havayolu firmasıdır.

 

 • Pegasus Havayolu firmasının yurtiçi seferleri için online check in işlemleri yolculuğunuzdan 7 gün önce başlamaktadır. Bilet Rezervasyon Kodunuzu kullanarak kolay bir şekilde check in işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Online check in işlemleri uçuştan 60 dakika öncesinde kapanmaktadır ve yolcular bagaj teslimini uçuştan 45 dakika öncesinde yapmak zorundadır. Yolcular uçuştan 10 dakika öncesine kadar uçak biniş kapısında olmalıdır. Aksi halde yolcular uçuş haklarını kaybetmektedirler.
 • Online check in işlemleri yurtdışı uçuşlarında da 7 gün öncesinden başlamakta ve 60 dakikaya kalana kadar yapılabilmektedir.  Yolcular uçuştan 60 dakika önce bagajlarını teslim etmiş olmalı ve uçağa biniş kapısında yerini almalıdır. Aksi halde uçuş hakları kaybolacaktır.

 

Onur Air Online Check İn

Onur Air ile seyahat edecek olan tüm yolcular online check in hizmetinden yararlanabilmektedir. Fakat yolcular bunun için belirli kurallara dikkat etmelidir.

 

 • Onur Air ile yapılacak olan uçuşlarda yolcular için online check in işlemleri uçuştan 24 saat önce başlamakta ve uçuşa 2 saat kala sona ermektedir.
 • Onur Air’in online check in işlemlerinden yararlanan yolcuların teslim edilecek olan bagajları bulunmuyorsa iç hat seferlerinde uçuş saatinden en geç 30 dakika öncesinde, dış hat seferlerinde ise uçuş saatinden en geç 45 dakika öncesinde biniş kapısında olmaları gerekir.
 • Onur Air’in online check in hizmetinden yararlanan yolcuların teslim edilecek bagajları varsa eğer yurt içi seferleri için uçuş saatinden en geç 60 dakika öncesinde, dış hat seferleri için de uçuş saatinden en geç 90 dakika öncesinde havalimanında bagajını teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Anadolujet Online Check in Kuralları

Anadolujet ile seyahat edecek olan yolcular Self Check-in, Havalimanında Check-in ve Online Check-in olmak üzere check in işlemlerini üç şekilde gerçekleştirebilmektedir.

 

 • Anadolujet Online Check in işlemleri uçuştan 24 saat önce başlamakta ve uçuşa 60 dakika kalana kadar devam etmektedir.
 • Yolcular online check inlerini yapabilmek için Pnr kodu ve özel güvenlik bilgilerini girmek zorundadır. Aksi halde online check in işlemi yapılamamaktadır.
 • Aynı rezervasyon kodu ile online check in yapacak olan yolculara bir girişte maksimum 9 yolcuya kadar online check in yapabilmektedir.
 • Online check inlerini yapan yolcular uçağa biniş kartlarını almayı unutmamalıdır.

Anadolujet ile seyahat edecek olan yolcular;

 

 • Uçuşun kalkış saatinden en az 45 dakika öncesinde bagaj işlemlerini tamamlamış ve biniş kartlarını almış olmalıdır.
 • Bagaj için tanınan hakkı aşan yolcular fazla bagaj alımını online check in işlemi yaparken veya bagaj teslim ederken yapabilmektedir.

 

Sunexpress Online Check in Kuralları

Sunexpress ile seyahat edecek olan yolcular online check in işlemlerinden şu rotalar için faydalanabilmektedir;

 

 • Türkiye ve Almanya kalkışlı tüm uçuşlar
 • Amsterdam
 • Basel
 • Venedik
 • Viyana
 • Zürih

Havayolu firmasının online check in kuralları şu şekildedir.

 

 • Yolcular Türkiye çıkışlı olmayan uçuşlarda seyahat edecekse online check in işlemleri uçuş saatinden 24 saat önce başlamakta ve uçuşa 3,5 saat kala sona ermektedir.
 • Türkiye çıkışlı uluslararası seyahat edecek olan yolcuların online check in işlemleri uçuş saatinden 24 saat önce başlamakta ve uçuşa 1 saat kala sona ermektedir.
 • Türkiye içi uçuşlarda seyahat edecek olan yolcuların online check in işlemleri uçuş saatinden 24 saat önce başlamakta ve uçuşa 45 dakika kala sona ermektedir.

Sunexpress ile yapacağınız seyahatlerinizde online check in işlemleri için kimlik bilgilerinizi ve pnr kodunuzu girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri paylaşarak yaptığınız online check in işleminiz sonrasında uçağa biniş kartınızı almayı unutmayın.

 

Ryanair Online Check in Kuralları

Ryanair ile seyahat edecek olan yolcular ücretsiz olarak online check in hizmetinden yararlanabilmektedir. Hava yolu firmasının online check in kuralları şu şekildedir.

 

 • Ryanair ile yapacağınız yolculuklar için online check in işleminiz yolculuğun 30 gün öncesinden başlamakta ve yolculuğa 2 saat kalana kadar devam etmektedir.
 • Ücretsiz bir şekilde online check in işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız eğer bu check in hizmetinin uçuşa 4 gün kala yapılmaya başlandığını unutmayın.
 • Havayolu firmasından yapacağınız online check in işlemleri için dilediğiniz takdirde koltuk seçebilirsiniz. Bu koltuk seçimi işlemleri için 5 ve 10 euro arasında bir tutar ödemeniz gerekmektedir.
 • Koltuklar için para ödemek istemiyorsanız eğer Ryanair tarafından size ayrılan koltukta seyahat edebilirsiniz.

Check in işlemlerinizi gerçekleştireniz için havayolu firması sizlerden kimlik bilgilerinizi ve pnr kodunuzu isteyecektir. Bu bilgileri paylaşmadığınız takdirde check in işleminizi tamamlayamazsınız.

Ryanair ile yapacağınız seyahatleriniz için online check in işlemini başladığında yapmanızı öneriyoruz. Aksi halde check in yapmayı unuttuğunuzda veya biniş kartınız olmadığında havayolu firmasına 70 pounda kadar ücret ödemeniz gerekmektedir.

 

Wizzair Online Check in Kuralları

Wizz Air havayolu firması ile seyahat edecek olan yolcular ücretsiz bir şekilde online check in hizmetinden yararlanmaktadır. Wizz Air ile yapacağınız seyahatleriniz için online check in işleminizi İnternet sitesi üzerinden ve mobil uygulama üzerinden ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Havayolu firması havalimanından da check in yapılmasına olanak sağlasa da burada yapılacak işlemlerin ücretli olduğunu unutmamanızı öneririz.

 

 • Online check in işlemi yapmak isteyen yolcular rezervasyonu ile beraber bir koltuk satın alımı gerçekleştirdiyse eğer check in işlemleri; yolculuğun saatinden 30 gün öncesinde başlamakta ve yolculuğa 3 saat kaldığında kapanmaktadır.
 • Rezervasyonu ile beraber herhangi bir koltuk satın alımı gerçekleştirmeyen yolcuların online check in işlemleri yolculuktan 48 saat önce başlamaktadır.
 • Online check in yapan yolcular biniş kartlarını yazdırmayı unutmamalıdır.

Wizz Air ile seyahat edecek yolcuların dikkat etmesi gereken diğer kurallar şunlardır;

 

 • Yolcular kalkış saatinden en geç 30 dakika öncesine kadar seyahat belgelerini göstermek zorundadır.
 • AB üyesi olmayan seyahat belgeleri check-in kontuarında sunulmalı ve damga bastırılmalıdır.
 • Bagaj teslimi gerçekleştirecek olan yolcular en az 40 dakika önce bagaj teslim bölgesinde yerini almalıdır.

 

EasyJet Online Check İn Kuralları

EasyJet ile seyahat edecek olan yolcular belirli kurallar çerçevesinde Online Check in hizmetinden yararlanabilmektedir. Yolcular online check in hizmetinden yararlanmak için EasyJet internet sitesi veya mobil uygulamasını kullanmalıdır. Online check in aşamasında istenen kimlik bilgileri ve uçuş bilgileri sisteme girilmeli ve online check in aşamaları takip edilmelidir.

 

 • EasyJet ile seyahat edecek olan yolcuların online check in işlemleri uçuştan 20 gün önce başlamakta ve uçuşa 2 saat kalana kadar devam etmelidir.
 • Mısır, İsrail, Ürdün, Fas ve Sırbistan’dan gelen uçaklarda bagaj teslimi uçuştan 3 saat önce açılmakta ve uçuğa 60 dakika kalana kadar devam etmektedir. Bu yolcular uçuştan 30 dakika öncesine kadar uçağa binmiş olmalıdır.
 • İsrail için ise bagaj teslimi uçuştan 3 saat önce başlamakta ve 40 dakika kalana kadar devam etmektedir. Yolcular kalkıştan 30 dakika öncesine kadar uçağa binmiş olmak zorundadır.
 • Diğer tüm uçuşlarda ise bagaj teslimi kalkıştan 2 saat öncesinde başlamakta ve 40 dakika öncesine kadar devam etmektedir. Uçağa biniş kapısı ise 30 dakika öncesinde kapanmaktadır.

Havayolu firmaları için değişiklik gösteren online check in kurallarını göz önünde bulundurmanızı rica ediyoruz. Bu kuralları göz önünde bulundurarak sorunsuz bir seyahat geçirebilir ve merak ettiğiniz tüm konularda bilgi almak ve seyahat fırsatlarından yararlanmak için UygunGez’i tercih ederek sizler de bizleri mutlu edebilirsiniz.