@UygunGez Instagram

UygunGez

En uygun seyahat fırsatları ilk burada!

Uçak bileti İptali Nasıl Yapılır?

Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle dünya genelinde çoğu uçuş iptal oldu. Bilet sahipleri de uçuşlarını iptal edip paralarını geri almanın yollarını arıyor. Bu yazımızda THY, Pegasus, Sun Ekspress, Onur Air ve birçok havayolunun uçak bileti iptali prosedürünü bulabilirsiniz. Biletinizi iptal etmek yada açığa almak istiyorsanız yapmanız gerekenler burada.

Uçak bileti iptali ve diğer işlemlerinizi hem bileti satın aldığınız acenteye hem de havayolu şirketine ulaşarak iade ve iptal işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İlk olarak uçak bileti iptali için online işlemleri deneyin. Eğer sonuç alamazsanız bileti satın aldığınız havayolu yada acentenin çağrı merkezini arayın.

Ucuzabilet.com’dan Alınan Uçak Biletleri

Ucuzabilet.com’dan üzerinden satın aldığınız uçak biletlerinizi iptal etmek,para iadesi almak veya açığa almak için online başvuru yapabilirsiniz. Online bilet iptal ve iade işlemleri için buraya tıklayıp PNR numarınız ve soy isminiz ile başvuru yapabilirsiniz.

Eğer uçuşunuza 1 haftadan az bir süre kaldıysa yada online olarak bilet iptalini yapamadıysanız iletişim formu doldurabilirsiniz. İletişim formu doldurmak için buraya tıklayın.

İşleminizi yine halledemediyseniz kesin ve son çare olarak müşteri hizmetlerini aramalısınız. Ucuzabilet.com müşteri hizmeteri telefonu:  0850 737 8 737.

Şuan birçok kişi biletini iptal ettirmekle uğraştığı için haliyle yoğunluk var. Bu yolları deneyip biletinizi iptal ettirebilirsiniz.

 

 

28 Mart 2020 itibari ile yurt içi  uçuşlarında tüm yolculardan, valiliklerden seyahat izni aldıklarına dair belge talep edilecektir. Gerekli izinlerin nasıl alınacağı hakkında detaylı bilgi için bakalığın açıklaması için tıklayınız.

Pegasus Hava Yollarından Alınan Uçak Bileti İptali

Ücretsiz Açığa Alma:

İptal olan uçuşlarınızdan doğan ücretsiz açığa alma işleminizi flypgs.com ve Pegasus Mobil Uygulaması üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

– Biletini açığa almak ücretsizdir.
– Açık biletinizi 1 yıl süreyle dilediğiniz rotada kullanabilirsiniz.
– Açık biletinizi kullanmadığınız takdirde uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra ÜCRETSİZ İADE hakkına sahip olursunuz.

– Açığa almış olduğunuz bileti yeniden kullanırken seçmiş olduğunuz yeni bilet ile eski biletiniz aynı ücret sınıfında olduğu sürece ceza bedeli ya da bilet farkı alınmayacaktır.

Ücretsiz Değişiklik:

İptal olan uçuşlarınızdan doğan ücretsiz değişiklik işleminizi sadece 0 (850) 250 67 02 numaralı çağrı merkezimizi arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

– 26 mart 2020 ve öncesinde alınan biletlerde cezasiz ve ücret farkı ödemeden 27 Mart 2021 tarihine kadar dilediğiniz bir uçuşla degisiklik yapabilirsiniz.
– 26 mart 2020 tarihinden sonra alınacak biletlerde seferin iptal olması halinde değişiklik cezası ödemeden sadece varsa yeni biletle arasındaki ücret farkını ödeyerek değişiklik yapabilirsiniz.

Ücretsiz İade:

İptal olan uçuşlarınızdan doğan ücretsiz iade işleminizi sadece 0 (850) 250 67 02 numaralı çağrı merkezimizi arayarak gerçekleştirebilirsiniz.

– 25.03.2020 tarihinde yayınlanan SHY-Yolcu yönetmeliğine istinaden Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle iptal olan seferler için iade ödemenizi karşılıklı uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra alabilirsiniz.

Sun Ekspress’den Alınan Biletlerin İadesi

Havayolunun yaptığı açıklamada e-posta, Whatsapp veya Facebook Messenger gibi mesaj uygulamaları üzerinden yapılan uçak bileti iptali,iade ve açığa alma yada ileri tarihe erteleme işlemlerini gerçekleştirmediklerini belirtti.

Bilet işlemleriniz için yine en kesin çözüm müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek. Sun Ekspress Müşteri hizmetleri numarası:444-0-797

Havayolunun Sunduğu diğer seçenekler şöyle:

Son gelişmeler doğrultusunda SunExpress  size birçok yeniden rezervasyon seçeneği sunuyor. Yeniden rezervasyon işlemi için hiçbir ceza uygulanmamaktadır. Ayrıca 8 Nisan 2020 tarihine kadar dış hat uçuşlarında her bir yön için 25 Avro olmak üzere ek indirim fırsatından yararlanabilirsiniz. (Son uçuş tarihiniz 27 Mart 2021 olmalıdır.)

1.Başka bir uçuş tarihi için yeniden rezervasyon yapın:

Seyahat tarih aralığı 13 Mart – 30 Haziran 2020 arasında olan biletler, 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak istenilen başka bir tarihe yeniden rezerve edilebilir. Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.

2.Bilet değerinizi hesabınızda tutun ve yeni uçuş tarihinizi sonra belirleyin:

Dış hat uçuşları:

Mevcut rezervasyonlar ilk başta iptal edilecek, ancak ilgili bilet ve bilet tutarı aynı kalacak ve son uçuş günü 27 Mart 2021 olmak kaydıyla yeni uçuş tarihi belirlenebilecektir. Yolcularımız ayrıca başka bir destinasyon için de yeniden rezervasyon yapabilecektir. Yeniden rezervasyon işlemi nedeniyle hiçbir ceza uygulanmayacaktır ve 8 Nisan 2020 tarihine kadar ilgili rezervasyon için tanımlayacağımız her bir yön için 25 Avro tutarında ek indirim uygulanacaktır.

Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle uygulanacak indirime rağmen daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.

İade talep edilmesi halinde bilet kuralları uygulanır.

İç Hat Uçuşları:

25 Mart 2020 tarihinde yayınlanan Türk Sivil Havacılık Yolcu Yönetmeliği kapsamında Koronavirüs nedeniyle iptal olan seferler için bilet işlemleri aşağıdaki gibi düzenlenecektir:

Mevcut rezervasyonlar ilk başta iptal edilecek, ancak ilgili bilet ve bilet tutarı aynı kalacak ve son uçuş günü 27 Mart 2021 olmak kaydıyla yeni uçuş tarihi belirlenebilecektir. Yolcularımız ayrıca başka bir destinasyon için de yeniden rezervasyon yapabilecektir. Yeniden rezervasyon işlemi nedeniyle hiçbir ceza uygulanmayacaktır.

Eğer değişiklik yapılmak istenen biletin ücreti, tarih veya varış destinasyonu değişikliği nedeniyle daha yüksek olursa aradaki fiyat farkı alınabilir.

İade talep edilmesi halinde bilet kuralları uygulanır.

Türk Havayolları’ndan Alınan Uçak Bileti İptali ve Değişikliği

Uçak bileti iptali,açığa alma ve değişiklik için online işlemleri kullanabilirsiniz. THY online işlemler sayfası için buraya tıklayın.

Eğer işlemlerinizi gerçekleştiremediyseniz çağrı merkezini arayın. THY çağrı merkezi telefon numaraları:444 0 849 / 0850 333 0 849

Buraya tıklayarak diğer haklarınızı öğrenebilir yeni duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

Ryanair Uçak Bileti İptali

Ryanair kampanyalı biletlere geri ödeme “iptal” yapmıyor. Ancak ödediğiniz ve kullanmadığınız vergilerin ücretlerini iade alabileceğinizi belirtmiş.

Bilet iptali yapmakdıklarını ancak kullanılmamış vergilerin iptalini yaptıklarını daha detaylı görmek incelemek için buraya tıklayın.

 Bilet iptali yapabilmek için şu adımları izleyin; 

  • Buraya tıklayın ilk olarak.
  • Reason for Refund Request kısmına request a refund of government tax (unused fligt) seçeneğini tıklayın,
  • Geri kalan kısımlara uçuş numarasını, isim soyisim ve iletişim bilgisi olarak mail adresinizi verin.
  • Doğrulama kodunu girip Submit refund application seçeneğine tıklayın.

Size 7 gün içerisinde geri dönüş yapılacak. Bilet iadesi için ödediğiniz vergi az miktarda da olsa ödeme yaptığınız kredi kartınıza  birkaç ay içerisinde yada daha erken geri ödenecektir.

Yorum Gönder