@UygunGez Instagram

UygunGez

En uygun seyahat fırsatları ilk burada!

Kişinev En Kapsamlı Seyahat Rehberi

Kişinev, Moldova’nın başkenti ve en önemli şehri. Parkları, doğası ve şaraplarıyla ünlü muhteşem şehri. Ukrayna’ya bağlı  Drohobych şehrinden doğan ve Karadeniz’e dökülen Dinyester nehrinin kolu olan Bic nehri kıyısında kurulmuştur. 686.000 kişiyle Moldova’nın sanat, sanayi ve ticaret merkezidir. Nüfus dağılımında birçok etnik grup bulunmaktadır. Bunlar arasında Rus, Bulgar, Ukraynalı, Gagauzlar geneli oluşturmaktadır.

  • Konuşulan Dil: Rumence, Rusça.
  • Para Birimi: Moldova Leyi.
  • Vize: 30 gün. Havaalında 60 dolar civarına vize alınabilir. Memurları da para vermeniz gerekebilir:)
  • Konsolosluk Numarası: (373-22-) 50 91 00

 2020 Hesaplı Tatil Önerileri Burada!

 Seyahat etmeyi, keşfetmeyi ve gezmeyi seviyorsan Instagram’a da bekleriz.

 

 

Kişinev'e Nasıl Gidilir? Ucuz Bilet Fırsatları

 

Kişinev’e Türkiye’den haftanın çoğu günü aktarmasız uçuş bulabilirsiniz. Özellikle Türk Havayolları ve Air Moldova aktarmasız ve hesaplı uçuşlarıyla dikkat çekiyor. Hesaplı uçak bileti satın almak için Skyscanner kullanabilirsiniz. Ucuz Moldova biletlerini araştırırken karşıma çıkan Rotaradar uçak bileti karşılaştırma sitesinde de hesaplı biletler buldum. Siz de göz atabilirsiniz. Ucuza bilet alabilmek için gidiş ve dönüş biletlerini beraber alacaksanız arasında 7 günlük boşluk bırakmak faydalı olabilir. Zaten bir şehri gezmek için 7 gün yeterli geliyor. Tabi zamanınızın çoğunluğunu otel odasında geçirmezseniz. 1400₺’ye gidiş dönüş bileti bulabilirsiniz. Bir kaç ay önceden biletleri almak faydalı olacaktır.

Buraya tıklayarak Rotaradar örnek uygun bilet fırsatına göz atabilirsin.

Buraya tıklayarak Skyscanner örnek uygun bilet fırsatına göz atabilirsin.

 

Coğrafya ve İklim

Şehir karekterize bir nemli karasal iklime sahip. Buda sıcak yaz mevsimleri ve serin kış aylarına sahip olduğu anlamına geliyor. Kış ayında termometreler nadiren -10 derecenin altına düşer. Yazın sıcaklıklar genelde 25-30 derece arasındadır. Bazen 40 dereceye yaklaştığı da olur. İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde sıcaklıklar 16-24 derece arasındadır. 4 mevsim ülkemizde olduğu gibi yaşanmaktadır. İlkbahar ve Sonbahar mevsimine seyahat etmek çok keyifli olabilir.

 

Kişinev Gezilecek Yerler

Stefan Cel Mare Parkı

 Bu park Kişinev merkezindedir. Birçok sanat eserine ev sahipliği de yapıyor. Kişinev şehrinin en eski parkı olarak da bilinir. 7 hektarlık bir alana kurulmuştur. Bu parkta yürüyüş yapmalısınız. Etraf yemyeşil ve ağaçlarla çevrili. Parkta Moldova tarihinin önemli isimlerinin heykellerinin sergilendiği bir yol da vardır. Burada Türkçe konuşan insanlara denk gelmeniz olası. Ayrıca alışveriş yaparken yada yol tarifi sorarken insanlar sizin Türk olduğunuzu anlayınca bildikleri Türkçe kelimeleri söylemeleri de çok hoş.

Kişinev Stefan Cel Mare Parkı

Manuc Bey Tarih Müzesi

Kirişnev’in yerel sanatı ve tarihi hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir tarih müzesi.

Manuc Bey Sarayı

 

Alexandr Puşkin’in Evi

Kişinev müzeleri

Rusya’nın ulusal şairi olarak bilinen ve aynı zamanda modern Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul edilen Aleksandr Puşkin’in 3 yıl kaldığı ev. Puşkin Çarlık Rusya’dan sürgün edildikten sonra 3 yık bu küçük evde yaşamış. Ev müze haline getirilmiş. Burada Puşkin’in yaşamına dair ilginç objeler görebilirsiniz. Her odada İngilizce bilgilendirme mevcut.

Kişinev Askeri Müzesi

Kişinev Askeri Müzesi

Öncelikle buraya geldiyseniz. Hemen yanındaki Tarih Müzesini ve Cieuflea Manastırı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın. Bu müzeler birbirlerine 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Askeri Müze’nin içine girmeden fotoğrafta da görebileceğiniz üzere pek çok savaş makinesi var. Bunlar Sovyet döneminden kalma büyük roketatarlar yada füze rampaları olarak kullanılmış. Müzenin içerisine girdiğinizde Osmanlı döneminden kalma silahları da inceleyebilirsiniz. Çernobil Nükleer felakinten de bazı parçalar görmek mümkün.

Ulusal Opera ve Bale Salonu

Kişinev Bale ve Opera Salonu

Moldova’yı ziyaret ettiğinizde burada bir akşam bale gösterisi izlemeden ayrılmayın. Buraya tıklayarak bilet alabilir yada tarihlere göz atabilirsiniz.

Adresi: Stefan cel Mare si Sfant Boulevard 152, Chisinau.

Kişinev Şehir içi Ulaşım

Şehir içinde havaalından indikten sonra taksi yada troleybüs kullanabilirsiniz. Troleybüsler en uygun ulaşım aracı bu şehirde. Taksiler ile de 10€’ya uzak mesafelere gidebilirsiniz. Otobüsler, Troleybüslerden biraz daha pahalı ancak uzak mesafelere taksilerden daha ucuza bu şekilde gidebilirsiniz.

Yemekler

Moldova mutfağı pek çok yöresel lezzetten oluşuyor, ayrıca çok geniş bir yelpazede seçenek sunuyor. Bizim yemeklerimize yakın olan çeşitleri de var özellikle sebze yemekleri konusunda.

Sfințișori

Kişinev yemekleri

İçerisinde bal ve fındık bulunan pofuduk hamur işi. Genelde dini kutlamalarda yenir. Tatlı hamur işi. 8 Mart’a dikkat çekmek için 8 rakamı şekli verilir.

Pârjoale

Geleneksel Moldova yemekleri

Bu geleneksel Moldova yemeği etli köfte şeklindedir. Sığırdan veya domuz etinden yapılabilir. Dışarda yemeden önce sarımsak olup olmadığını sorabilirsiniz. Geleneksel halinde sarımsak bulunuyor.

Zeama

Zeama geleneksel Moldova çorbasıdır. Tavuk suyundan yapılan içinde ev yapımı eriştelerin olduğu çok lezzetli bir çorbadır. Akşamdan kalma çorbası olarak da bilinir. Çokca tüketilen bir çorbadır.

Plăcintă

Yine bir hamur işi. Sıcak olarak tüketilir. Tatlı ve tuzlu çeşidi vardır. Bizdeki katmere benzer. Bazı Plăcintă çeşitleri börek gibi içerisine sebze yada et konularak yapılıyor.

Kişinev Konaklama Önerileri

Kişinev’de konaklamak için Airbnb çok iyi bir alternatif. Binaların çoğu sovyet zamanından kalmış olsa da evlerlin içi modern şekilde elden geçirilmiş. Özellikle 2-3 kişi veya ailenizle seyahat ediyorsanız Airbnb otellere göre daha  uygun fiyata gelecektir. Bir diğer seçenek bizim de sıklıkla kullandığımız Agoda. Agoda otelleri karşılaştırıyor ve en uygun fiyatı veriyor. Buraya tıklayarak Agoda otel sayfasına gidebilirsiniz.

 

Yorum Gönder